Menteşeli Rampaların Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Menteşeli Rampa Nedir?

Menteşeli rampa, beton içine gömülebilen ve böylece hiç yer kaplamayan bir rampa türüdür. Menteşeli rampalar, hidrolik ekipmanlarının işlevselliği ve tasarımlarının uyumu ile nakliye ve lojistik sektörlerinde yaygın olarak kullanılan oldukça kullanışlı rampalardır. Yüksek hareket aralığına sahip olan menteşeli rampa, bu niteliğiyle hem yükleme hem de boşaltma esnasında her araca kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Çok emniyetli bir kullanım imkanı sunan menteşeli rampa, kullanıldığı alanlarda sağladığı avantajlarla dikkat çekmektedir. Kayma önleyici niteliği dolayısıyla, her türlü yağışlı ve karlı hava koşulunda bile yükleme – boşaltma esnasında rahat bir kullanım olanağı sunmaktadır. Menteşeli tip rampalar, aynı zamanda nakliye aracının yüksekliğine göre, seviyesini de otomatik olarak ayarlama niteliğine sahiptir. Menteşeli tip rampalar fiyat olarak değerlendirildiğinde, kalite ve özelliklerine göre fiyatların değişiklik gösterdiğinden bahsedilebilir.

Menteşeli Rampaların Kullanım Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Birçok fonksiyonel kullanım özelliği sayesinde menteşeli rampalar, kullanıldığı alanlarda çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Bu rampaların sağladığı kolaylık ve avantajlar aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

* Kayma önleyici özellikte, göz damlası ya da gerdirilmiş sac ile kaplı olması, yağışlı ve karlı hava şartlarında bile forkliftin tırmanmasını kolaylaştırıcı bir etki yaramaktadır.
* Menteşeli rampa lipi aracılığıyla; hem kamyon, konteyner veya tır kasasının içine hem de forkliftin içine girerek kolayca yükleme-boşaltma yapılmasına olanak veren en güvenli rampa sistemi olarak bilinmektedir.
* Rampanın platformunu yukarı kaldırmayı sağlayan bir piston ile ön dile hareket sağlayan ikinci bir piston ve hidrolik ünitenin yardımıyla pratik bir yükleme ve boşaltma fırsatı sunmaktadır.
* Çok dayanıklı çelik konstrüksiyondan üretilen rampa, platformu istenilen pozisyonda durdurabilmekte ve hidrolik olarak frenlemeye imkan tanımaktadır.
* Yükleme süresini kısaltmakta ve iş verimliliğini arttırmaktadır,
* Yüksek hareket aralığına sahip olması sayesinde, yükleme – boşaltmada her türlü araca kolayca entegre olabilmektedir,
* Elektrik uyumu ve hidrolik özelliği sayesinde kolay kullanım sunmaktadır,
* Yapısal özelliği gereği, araç yüksekliğine göre, seviyesini otomatik ayarlayabilmektedir,
* Ön dil yani lip uzunluğu 400 mm. boyundadır,
* Standart rampa rengi genellikle RAL 5015 AT-KOM mavi renk olmakta ancak tercihe göre tüm renklerde imalat yapılabilmektedir.
* Hidrolik sistem çalışma sıcaklığı, -25°/+ 90°’dir.

Menteşeli Rampaların Standart Ekipmanları,

Özellikle taşımacılık ve lojistik sektörlerinde sunduğu kullanım avantajları ile sıklıkla tercih edilen menteşeli rampalar, bazı ekipmanlarla birlikte kullanılmaktadır. Menteşeli tip rampalar, standart ekipmanları ile birlikte satışa sunulmaktadır. Bahsi geçen ekipmanlar aşağıdaki gibidir:

– Çalıştığını gösteren sarı – siyah emniyet bandı,
– 100x100x300 mm. iki kauçuk çarpma takozu,
– Ayak sıkışmasını engelleyici yan koruyucu saclar,
– 400 mm. uzunluğunda yüksek dayanıklılığa sahip, 12/13 gözyaşı deseninde dil,
– Hortum patlamasına ve ani hareketlere karşı sistemi kilitlemeye yarayan hortum patlama valfi,
– Maksimum kaldırma durumlarında, motor zorlanmasını engelleyen emniyet valfi,
– Bakım esnasında ihtiyaç duyulan emniyet ayağı.