Menteşeli Rampalar Hakkında Genel Bilgi

Menteşeli rampalar, genel olarak beton içine gömülerek hiçbir yer kaplamamaktadır. Menteşeli rampa, hidrolik ekipmanlarının ve genel tasarımının uyumu sayesinde çok kullanışlı bir hal almaktadır. Menteşeli rampalar her türlü ticari tesis v endüstriyel tesis ile depolarda kullanılmak için özel tasarlanmıştır. Yükleme işlemlerinin hızlanması için araç ile depo arasında köprü görevi görmektedir. Bu sayede yükleme işlemlerinizde size zaman avantajı sağlamaktadır. İhtiyaca göre yükleme sistemlerinin her türlü tipi ve ölçüsü bulunmaktadır.

Rampalarda ilk gözetilen özellik güvenlik olmaktadır. Alanında uzman mühendisler tarafından güvenlik tamamen ön planda tutularak tasarlanmakta olan bir üründür. Örnek olarak, herhangi bir işlem sırasında kamyonun rampanın altından çıkması durumunda, rampa otomatik olarak kendisini kitlemektedir. Bu sayede forkliftin aşağı düşmesini engellemekte ve yaşanacak herhangi bir mal veya can kaybını önlemektedir.

Avantajları

Menteşeli rampalar konusunda en büyük avantaj yükleme sürelerini kısaltarak iş verimliliğinizi arttırmasıdır. Bununla birlikte kullanım kolaylığı bakımından menteşeli tip rampalar yüksek hareket aralığına sahiptir ve yükleme boşaltma işlemlerinde her araca uyum sağlamaktadır. Bir diğer kolay kullanım özelliği ise hem hidrolik hem de elektrik uyumlu olmasıdır. Üretilirken tasarımında kullanılan gözyaşı desenlerinin yer aldığı sac sayesinde forkliftlerin kaymasını ve düşmesini engellemektedir. Yapısal özelliği gereği kendi yükseklik seviyesini araç yüksekliğine göre otomatik ayarlamaktadır. İstenilen her konumda durdurulabilmesi nedeni ile tamamen güvenli ve emniyetli bir kullanım sağlamaktadır.

Standart Ekipmanlar

Menteşeli rampalar yanında yer alan bir takım standart ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlar ile birlikte kolay kullanımı daha da üst seviye ulaşmakta ve güvenliği artmaktadır. Menteşeli rampaların yanında yer alan standart ekipmanlar şu şekildedir:

Çalıştığını gösteren sarı ve siyah renkte bir emniyet bandı yer almaktadır. Bununla beraber 100x100x300mm boyutlarında 2 adet kauçuktan yapılma çarpma takozu bulunmaktadır. Güvenliği üst seviyede tutmak adına, ayak sıkışmalarını önlemek için yer alan yan koruyucu saclar vardır. 400 mm uzunluğunda ve yüksek mukavemetli 12/13 gözyaşı desenli dil bulunmaktadır. Bir diğer güvenlik ekipmanı olarak, hortum patlaması durumunda veya ani hareketlerde sistemi kilitlemeye yarayan hortum patlama valfı yer almaktadır. Aynı şekilde, emniyetli bir kullanım için maksimum gücün uygulandığı kaldırmalarda motor zorlanmasını önlemek amacı ile emniyet valfı da bulunmaktadır. Son standart ekipman ise menteşeli rampa bakımı esnasında kullanılan emniyet ayağıdır.

Sonuç olarak menteşeli tip rampalar depo zemini ve araç arasında problemsiz ve kolay bir geçiş imkanı sağlamaktadır. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin esnasında eğer rampa ve araç eşit şekilde yüklemiş olmasalar dahi, menteşeli rampa kendisini otomatik olarak aracın ve ortamın değişen zemin yüksekliğine göre ayarlamaktadır. Menteşeli tip rampalar birçok farklı ebatta mevcut olmakta ve neredeyse her bir depo durumu için son derece mükemmel bir seçim olarak piyasada yer almaya devam etmektedir. Aynı zamanda yapısı gereği üzerinde kir birikmesi imkansızdır.