Kullanıcı Açısından Menteşeli Rampa

Menteşeli Rampanın Etkileri

Bu rampa türü, yük taşıyan araçların ürünleri indirme ya da kaldırma sırasında gereksinim duyulmasıyla bilinir. Yükseklik farklılıklarını 300 ya da 400 mm aralığı kadar giderir. Genel olarak menteşeli rampalar sahip oldukları flaplar sayesinde yük taşıyan araçların yanaşma problemlerini de ortadan kaldırır. Günümüzde menteşeli rampa olarak bilinen bu sistem, elektro hidrolik olmak koşulu ile yük aracı ve yanaşacağı yer arasında bağlantı sağlar. Bu rampa çeşidini kullanabilmek için uygulama yapılması için karar verilmiş yerlerin daha önceden menteşeli rampa için ölçüleri alınması gereklidir. Alınan ölçüler sayesinde inşaat çalışmaları güvenlikle yapılır.

Menteşeli Rampanın Kolaylığı

Genel olarak menteşeli rampa üzerinde taşınan ürünlerin kayma gibi bir sorunu yoktur. Göz damlaları ve gerdirilmiş saç ile üretilir. Karlı havalarda ise forklift denilen tekerleklerin rampa üzerine tırmanabilmesi için kolaylaştırılmış saçlar ile kaplanmıştır. Kamyonların ya da tırların konteynır içerisine kolaylıkla yükleme yapılmasını kolaylaştıran güvenilir bir sistemdir. Rampanın üzerindeki cisimleri kaldırılmasını ve kaymamasını sağlar. Yükleme sırasında zamandan tasarruf sağlamak amacıyla üretime sunulmuştur

Her türlü araca uyum sağlayarak yükleme ya da boşaltma yapabilir. Üretim gereği yük araçlarının yüksekliğine ya da alçaklığına göre seviyesini otomatik olarak ayarlayabilir. Üzerindeki yükler istenilen zamanda güvenli bir şekilde durdurularak, tekrardan başlatılabilir. Menteşeli rampalar üretim gereği yer kaplamazlar. Ekipmanın üzerinde sarı şeritli emniyet bandı bulunur. Bu sarı bant çalıştığından emin olunması için üzerine eklenmiştir. Kişinin ayaklarını sıkıştırmaması için üzerinde emniyet amaçlı koruyucular da koyulmuştur.

Menteşeli Rampa Çalışma Şekli

Bu rampa türü ismini gömme sınıfı içerisindeki menteşelerden alır. Rampanın ön kanalları yükleme sırasında yük aracının dorsesine baskı uygular. Bu baskı sonucu rampanın hidrolik pistonlarına yük binme işlemi engellenmiş olur. Dorsesine uygulanan baskı sonucu yük aracının amortisörleri ile rampa aynı anda çalışarak yük rahatlıkla taşınır. Gömme grubundaki menteşeli rampalar 2 adet pistonla üretilmiştir. Bu pistonlar kaldırıcı piston ve dil grubunu kaldıran piston olarak ikiye ayrılır. Bu kalkan pistonlar sayesinde menteşeli rampa yük aracının dorsesine oturur. Bu rampa türünde kullanılan pano grubu kart ile çalışmaz. Tek tuş özelliği ile çalışan menteşeli rampalar yükleme ya da boşaltma işlemi gerçekleştirir.

Menteşeli Rampanın Güncel Satışı

Genel olarak satışa sunulan menteşeli rampalar fiyatları büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre değişim göstermektedir.  2000 milimetre ile 2500 milimetre arasında genişliği olan bir menteşeli tip rampalar, 6,5 ton ağırlık kapasitesi ile günümüz fiyatları olarak 3850 Euro civarında satışa sunulmuştur. 2000 milimetre ile 2500 milimetre arasında genişliği olan ve de ortalama olarak 9 ton kapasitesi ile satışa sunulan menteşeli tip rampalar günümüz fiyatı 6600 Euro olarak satışa sunulur. Uzunluğu ve genişliği 2000 milimetre ile 3000 milimetre arasında olan ve kapasitesi 9 ton olan menteşeli tip rampalar fiyatı ise 4200 Euro civarlarında bir satış rakamı vardır.